Elmejáték
Az előadás záró harmada természetesen a pszichológiáról szólt, ezen a területen is évtizedek tapasztalatát próbálta meg belecsempészni néhány órába a guru. Véleménye szerint az elme kontrollálása egy olyan dolog, amelyet bárki meg tudna tenni, de a legtöbb ember mégsem teszi.
Schafermeier arra jött rá, hogy rossz kérdéseket tesznek fel maguknak az emberek, ezáltal nem a sikert hozó gondolatok mozgatják őket. Ha leül a trader kereskedni és azt kérdezi magától, hogy 'Hogyan tudom elkerülni a veszteségeket?' akkor eleve a veszteségre gondol, erre pedig nem a kereskedés során kellene összpontosítani, hanem maximum a hétvégi stratégiafejlesztéskor.
Fontos, hogy reális, de kihívást tartogató válaszunk legyen a 'Mi a célom?' kérdésre. Ne akarjuk elkapni az összes piaci mozgást, inkább kérdezzük meg, hogy 'Hogyan keressek pénzt bizonyos szituációkban?'. Ne azt nézzük, hogy miért alakult ki az a mozgás, hanem hogy hogyan reagáljunk rá. Talán ez az egyik legfőbb dolog, ami megkülönbözteti egymástól a profi és az amatőr tradereket - a profik nem gondolkoznak máshogy, egyszerűen csak a helyes kérdéseket teszik fel maguknak.
A guru szerint a sikeres kereskedés és személyiség alapfeltétele, hogy nem kell elkerülni a kockázatot, hanem el kell fogadni azt és meg kell tanulni kezelni. Egy vesztes kereskedésből érzelmi diszkomfortérzet nélkül kell tudni kiszállni. Amíg nem megy a teljes érzelmi kontroll, addig akár egy nap alatt elpusztíthatjuk egy teljes évi munkákat. Ennek tökélyre fejlesztéséhez nagyon sok gyakorlásra van szükség és az így összegyűjtött tapasztalatot kell átkonvertálni egy sikeres rutinná - mindenre kell hogy legyen egy forgatókönyvünk, amit előre megterveztünk. Ha kialakul egy rutin, amellyel automatikusan reagáljuk le a váratlan eseményeket is és mindeközben a megfelelő kérdéseket tesszük fel magunknak akkor már nagyon jó úton haladunk a sikeres traderré válás felé, de mindezek mellett elengedhetetlen az elkötelezettség. Napi 10 percnyi időbefektetéssel még senki nem alkotott maradandót a szakmájában. Ezt magunkban kell tisztáznunk, hogy mennyire fontos, hogy sikeres kereskedők legyünk, majd a céljaink szerint kialakítanunk az életvitelünket.
Érzelmi kontroll
"Olyanná kell válni mint Mr. Spock." (Mr Spock a Star Trek egyik leghíresebb karaktere, akinek egyáltalán nincsenek érzelmei.) Ez eleinte jól is hangzik, de nem igaz, mert a csúcsteljesítmény kapcsolatban áll az érzelmekkel, a csúcsteljesítmény utáni vágy az ami hajt ennek eléréséhez. Persze a legrosszabbat is ez hozza ki belőlünk, de az érzelmek a motiváló tényezőink.
A félelem sem ellenünk van, hanem mellettünk: a tudatalatti ezzel az érzéssel próbál megvédeni minket. Fel kell tudnunk ismerni a jelzéseket amelyeket érzelmi úton kapunk. Ha teljes mértékben felkészültünk a kereskedéshez és meg tudjuk engedni, hogy pénzt veszítsünk, akkor nincs helye belső félelmeknek. Ha mégis érzünk, az nagy valószínűséggel külső körülmény miatt van, amit ki tudunk iktatni.
A frusztráció szintén egy nagy motivációs tényező. Ha nem érzünk diszkomfort érzetet akkor nem változtatunk semmin. Ha legközelebb frusztrációt érzünk gondoljuk át, hogy min kell változtatnunk, hogy közelebb kerüljünk a célunkhoz.
Érzelmeink kontrollálásához egy négylépcsős folyamatot kell elvégeznünk. Első lépcsőként be kell azonosítanunk pontosan az érzelmet, nem mindegy például, hogy a csalódottság vagy éppen a frusztráció gyökereit keressük. Ezt követően elemezzük mi az üzenete az érzésnek és tartsuk szem előtt, hogy a tudatalattink segíteni próbál, nem próbál minket szabotálni. Minden érzés mögött van egy pozitív szándék, amit fel kell ismernünk. Harmadik lépcsőként fontos, hogy reagáljunk az érzelemre, mert ha csak a figyelmünket tereljük el attól még nem fog megszűnni, hanem épp ellenkezőleg, még inkább felerősödik. Ha megvagyunk akkor teszteljük le magunkat, hogy sikerült-e teljes mértékben kiiktatnunk, ha nem akkor elölről kell kezdenünk az egész folyamatot, ahhoz hogy sikeresen kordában tudjuk tartani, vagy pedig a javunkra fordítsuk érzelmeinket.
Remélem sikerült közelebb kerülni mindenkinek legalább egy kevéssel a sztárkereskedő sikerességének titkához és hatékonyan fogjátok átültetni az itt leírtakat a kereskedésetekbe és az élet minden területére. Birgert közelebbről megismerve elmondható, hogy titok talán nincs is, a siker kulcsa a tőzsdén is a célok helyes kitűzése és a nagyfokú elkötelezettségek ezek eléréséhez. Meg persze a precíz, alapos német tervezés...
Előző részek:
A kereskedőguru visszatért II.
Kapcsolódó cikkek:
Sztárkereskedő Magyarországon: Birger Schäfermeier
Birger Schäfermeier kereskedési praktikái